Kunst


Skulptuur "Must Reede"


Materjalid: Hologrammvärvitud Nuceron vormiplastik, klaasfiiber, kullatud hõbe.
Mõõdud: 1,2x0,5xh1,6
Tiraaz 1/3-st. pluss 1AP
Teos on müügis
Autorid: argo Männik ja Oliver Soomets
2024

Moekaup, hooajakaup, emadepäeva eri, jõulueri, eriväljalase, eripakkumine, uus mudel, istub paremini, mõeldud just sulle, sa ei taha sellest ilma jääda, parim hind, ainult täna, ainult siin, tahan suuremat, tahan uuemat, tahan ka, tahan veel, kas sul juba on, odavalt saab ju, seda rida võib lõputult jätkata.

Lõpumüük, tühjendusmüük, parim hind, soodushind, erihind, hinnaralli, hullud päevad, hinnapomm, hinnapauk, kolm ühe hinnaga, tasuta kohvi, võida teler, hinnad maas, hinnad all, hinnad sulavad jne – üks “Must reede” teise otsas.

Tarbimisühiskonna kriitiline teos “Must reede” kujutab üht ablast ja trendikat ahvi metafoorina seismas kujundlikult ühel tavalisel saadetisel. Ta on saanud kullerpakid kätte ja on valmis neid innukalt avama, kui taevast langeb ootamatult ahvi ninale deus ex machina – kuldne porikärbes. Fookus muutub. Ahv tardub. Tekib vaikus ja vaakum, mis sunnib teda läbi hüperrealistliku kõverpeegli eneseanalüüsile: “Ehime ennast, aga millega?! Mmmh, kõik see asi haiseb, aga kärbsed peletatakse eemale, õnneks, ja kaasneva haisuga harjub ka, õnneks.”
Skulptuuride sari "Teine maailm"

 Materjalid: värvitud teras.Autor: Argo Männik. 2023

“Teine maailm”on minu sisemaailm, miskoosneb minevikust, olevikust ja tulevikust. See on kogu aeg eksisteerinud, lihtsalt keegi pole seda varem näinud. Mälestused ja läbielamised loovad pilte, mis segunevad oleviku arusaamaga ja tuleviku lootusega. Visualiseerin oma nägemusi muinasjutumaailmana. Selles muinasjutus ei ole jumalat, ei ole head ega kurja. On elu oma  mitmekesisuses, lõpmatus muutumises ja transformeerumises. 


Invasioon.  2,5mx1mx0.5m. Erakogus. 2023


Nägemused öös. 1.7x2,5x0,3m. Müügis. 2023


Avanemine.  2,2x2,2x0.4m. Müügis. 2023Skulptuur "Peegeldus"

Materjal: värvitud teras.  Autor: Argo Männik. Valminud hetkel väiksemas mõõdus. 0,8m. Müügis. 2023Skulptuur "Kasvamine"

 Materjalid: õunapuu, messing. 1.9m. Autor Argo Männik. Müügis. 2023

See õunapuu kasvas mu lapsepõlvekodu eesaias mitmeid põlvkondi. Kasvasin ka mina koos temaga, kuid lõpuks ta väsis. Uuesti ärganuna kasvab ta igavesti. Skulptuur "Lend"

Materjalid: õunapuu, messing ja kroom. Autor: Argo Männik. Müügis. 2023

Seesama õunapuu. Väikse poisina meeldis mulle seal otsas istuda ja unistada. Puud ei ole enam, aga unistused on alles ja viivad tähtede poole.

Skulptuur "Kas sa koera oskad teha!?"

Värvitud roostevaba teras. Mõõdud: kõrgus 3,8, laius 3m. Asukoht: Saue Riigigümnaasium. Valminud 2022. Autorid Argo Männik ja Oliver Soomets. 2022

Skulptuur “Kas Sa koera oskad teha?!” kujutab lapsepõlvest tuttavat mänguasja. On ta nüüd lind või loom või kas autor tõesti ei osanud koera teha, jääb vaataja otsustada. Teose eesmärk on tekitada teadmishimu, panna mööduja mõtisklema loovuse üle laiemalt ja nägema asju omamoodi “õigesti” ning küsima küsimuse – kas ka mina ikka oskan koera teha?!Skulptuur "Laine"

 Roostevaba teras.  Autor: Argo Männik. Tallinna Kruiisiterminal. 4,9x9m. 2021

Sadam on  koht, kust kiiresti läbi liigutakse ning samas ka koht, kuhu saabujad võivad öelda “kohal”. Üsna samamoodi seletab lainete olemust meile füüsika – laine on energia edasikandumine aines, kuigi aine ise lainetega kaasa ei liigu. Skulptuur “Laine” väljendab inimeste liikumist lainetena – nende kohtumisi ja lahkumisi.Skulptuuride sari "Poolel teel"

Oleme teel , aga kuhu me jõuame? Autorid: Argo Männik ja Oliver Soomets. Materjal:  värvitud nuceron. 2022. ErakoguInstallatsioon "Valgustatud"

Akrüülmaastikumaal. 2,5x2,5x0,5m. Autorid: Argo Männik ja Oliver Soomets. 2022. Erakogus


Akrüülmaal “Valgustatud” kujutab päikest kunstniku interpretatsioonis ja kätkeb endas metafoori, mis lähtub valguse ja pimeduse vastandite vahelisest võitlusest. Valgus on miski, mis toob entiteedi ehk olemi pimedusest valguse kätte paistvusele ja näitab teed. Me näeme valgust ja tahame olla valgustatud, sest pimedus on teadmatus, mis peidab endas ohte. Hea on näha – olla valgustatud.

Akrüülmaal. Autorid: Argo Männik ja Oliver Soomets. 2022


Musta augu saladus Akrüülmaastikumaal. 2,5x2,5x0,5m. Autorid: Argo Männik ja Oliver Soomets. 2024
Teos on müügis.
Sinine täpp 
Akrüülmaastikumaal. 2,5x2,5x0,5m. Autorid: Argo Männik ja Oliver Soomets. 2024
Teos on müügis

Väljavõte Carl Sagan’i raamatust “Pale Blue Dot”: “Kui Voyager 1 lahkus meie planeedi lähedusest päikesesüsteemi äärtesse, lasin pöörata ta kaamera ümber viimaseks pilguks koduplaneedile.Voyager 1 oli umbes 6,4 miljardit kilomeetrit kaugusel ja ligikaudu 32 kraadi päikeseekliptikast kõrgemal, kui ta jäädvustas portree meie maailmast. Maa jäi hajutatud valguskiirte keskele ja tundub kui pisike valguspunkt, kõigest 0,12-ne piksline kahanev poolkuu.

… / Siin on see punkt. See on siin. See on kodu. See on meie. Sellel on igaüks, keda armastad ja keda tunned, igaüks, kellest oled kunagi kuulnud, iga inimene, kes kunagi on elanud oma elu. Seal on Meie rõõmude ja kannatuste summa, tuhanded religioonid, ideoloogiad ja majandusdoktriinid, iga viimne kütt ja korilane, iga kangelane ja argpüks, kõik tsivilisatsioonide loojad ja hävitajad, kuningad ja talupojad, iga armunud paar, iga ema ja isa ja lootusrikas laps, iga korrumpeerunud poliitik ja “superstaar”, iga pühak ja patune inimkonna ajaloost – kõik on seal, pisikesel tolmuosakesel päikesevalguses rippumas.
Maa on väga väike lava suurel kosmilisel areenil. Meie poosid, meie kujuteldav eneseolulisus ja petlik arvamus, et meil on universumis mõni privilegeeritud positsioon panna proovile maailm kahvatu valguspunkti poolt. Meie planeet on üksik terake suures kosmilises pimeduses.
On öeldud, et astronoomia on alandav ja iseloomu kujundav kogemus. Ehk ei ole paremat näidet inimliku ennastsalgamise meelitamise rumalusest kui see kaugenev pilt meie pisikesest maailmast. Minu jaoks rõhutab see meie vastutust käsitleda üksteist lahkesti ja hoida ning hellitada kahvatut sinist täppi, ainust kodu, mida me kunagi oleme tundnud.”Skulptuuride sari "Avalon"

Skulptuuride sari  Põhja-Eesti Regionaalhaigla fuajees. Autorid: Argo Männik, Ester Faiman ja Lauri Kilusk.
Materjal: savi ja messing. 2018


Seemnest võrsub kõik elav ning tungib ka takistustest hoolimata kõrgemale, valguse poole.
Sünni ime on alati hämmastav – paned seemne mulda ja sellest kasvab kaunis päevalill, maitsvate viljadega õunapuu või
takjas, mille ogalise õienuti saab sõbra kampsuni külge sabaks sokutada.  Keldid teadsid üht püha paika, ookeani keskel
asuvat Avaloni saart (Õunasaar), kus ei tuntud haigusi, vanadust ega surma. Kirsipuude õitsemise aeg on jällegi suur püha
jaapanlastele ning mõjutatud mõtteviisist, et loodus ja inimene on omavahel tugevalt seotud.


Skulptuur  "Säde"

Materjal: roostevaba teras. Tallinna Euroopa Kool.  Autorid: Argo Männik, Taavi Kuningas, Urmet Mihkel. Materjal: roostevaba teras. 2019


Gustav Suits on öelnud "Olgem eestlased, aga saagem ka eurooplasteks".


Kookonid 

Kookonite sari Kütiorus, Võrumaal. Autor: Argo Männik. Materjal: metall, plastik. 2002Ugala teatri kunstiteos "Eesriie"

Ugala teatri metallsein “Eesriie”. Optiline illusioon, mis kutsub vaatama.
Autorid: Argo Männik, Kaiko Kivi, Bruno Lillemets.
Materjal: Corten teras. Mõõdud 37m x 2,8m. 2017

Inimesele on omane, et ta eelistab vahelduva sügavusega maastikke kinnistele või liiga avatud maastikele. Nii lage väli kui ka tihe padrik võivad olla potentsiaalselt ohtlikud. Selle nähtuse põhjus on evolutsioonipsühholoogias ja just sellepärast on meie parkides põõsad ja metsatukad – et tuua vaatevälja turvalist vaheldust. Kunstiteos „Eesriie“ pakub sedasama, kuid hoopis teistsuguse materjali ja vormiga.

Eesriide tehniline kontseptsioon kasvas välja mõttest ühendada kaasaegse tootmise efektiivsust ja käsitöömeistri materjalitunnetust ja loomingulisust. Põimida käsitöö digitaalse tootmisega, luues midagi, mis ei oleks võimalik või mõistlik ei ühe ega teiseta.